کشور سوئد با داشتن یک اقتصاد صادرات محور، در زمینه محصولات کاغذ، ماشین‌آلات، آهن و محصولات فولادی، مواد شیمیایی و خودرو دارای صادرات است.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، کشور سوئد با جمعیت 9 میلیون نفری در اروپای شمالی واقع شده است.

سازمان‌های فناوری‌ نانوی فعال در این کشور عبارتند از «KTH-USTC» (مرکز مشترک مواد نانو و بیو) که این مرکز بر حوزه نانومواد و مواد زیستی با تاکید بر توسعه رویکردهای محاسباتی چندمقیاسی برای طراحی داروها، فتونیک، الکترونیک و ... تمرکز دارد و «NanoDiara» که کنسرسیومی است که بر توسعه ابزارهای تشخیصی مبتنی بر فناوری‌ نانو تمرکز دارد.

شرکت‌های فناوری‌ نانو در سوئد نیز عبارتند از «کاموروس» (Camurus) که این شرکت بر توسعه سیستم‌های دارورسانی نانومقیاس ابداعی تمرکز دارد، «Nanofactory Instruments که رسالت آن توسعه، تولید و بازاریابی سیستم‌ها و خدماتی است که نقش‌آفرینان دانشگاهی و شرکت‌ها را قادر می‌کند تا در زمینه تحقیقات، توسعه و تولید با دقت نانو فعالیت داشته باشند، «Nanologica» که در زمینه فناوری‌ نانو، فتونیک، تامین مالی و اقتصاد فعالیت می‌کند، «Porenix» که از راهکارهای ابداعی فناوری‌ نانو در زمینه تصفیه و فیلتراسیون پشتیبانی می‌کند»، «Qunano» که در زمینه تجاری‌سازی فناوری‌های نانوسیم نیمه هادی در حوزه‌های مختلفی نظیر علوم زیستی و ... فعالیت می‌کند و «Obducat» که از عرضه‌کنندگان مطرح دنیا در زمینه راهکارهای مختلف لیتوگرافی برای تولید و کاربرد ساختارهای نانو و میکرو مقیاس پیشرفته است.

همچنین برخی از موسسات و دانشگاه‌هایی که در سوئد برنامه‌های تحقیقاتی و دوره‌های آموزشی فناوری‌ نانو ارائه می‌دهند عبارتند از دانشگاه فناوری کالمرس، آزمایشگاه Bionano Systems، سازمان علوم نانو و میکروفناوری، آزمایشگاه نانوساخت، موسسه فناوری KTH Royal و دانشگاه Linköping.